Welwety

Welwety

Tkanina welwet przybyła do Europy z Indii, najpierw produkowana była wyłącznie we Włoszech, wytwarzano ją z jedwabiu. Początkowo, z powodu bardzo skomplikowanego procesu produkcji, welwet dostępny był głównie dla najbogatszych. Dopiero kiedy powstały nowe technologie tkackie, tkaninę te zaczęto produkować na szerszą skalę, ale był to produkt luksusowy i niezwykle szlachetny. W naszym kraju jest wytwarzany od XVII wieku. Charakteryzuje się nadzwyczajną gładkością i delikatnością, niepowtarzalna struktura tkaniny sprawia, że jest często wykorzystywana w tworzeniu wyjątkowo przytulnych i niebanalnych aranżacji wnętrz.

Czym jest welwet i jakie są jego cechy

Welwet, welur i aksamit to trzy rodzaje materiałów, które określa się ogólną nazwą plusze. Tkanina welwet inaczej jest nazywana pluszem wątkowym, zbudowana jest z dwóch wątków i osnowy. Nici wątku są wyciągane ponad osnowę w formie pętelek, po rozcięciu z pętelek powstają proste włoski. Tkanina wykonana jest z włókien bawełnianych lub jedwabnych i bawełnianych. Welwet to wyjątkowy rodzaj pluszu, zaliczany jest do tkanin runowych.

Przypomina z wyglądu aksamit i welur, ale w rzeczywistości jest to zupełnie inny typ materiału. Ma wyższą okrywę o około trzy milimetry, jest bardziej twardy i mniej błyszczący. Mimo delikatnego wyglądu materiał jest bardzo wytrzymały i wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne, rzadko ulega uszkodzeniom czy rozdarciom. Elegancja i subtelność pluszu sprawia, że produkty z niego wykonane są wytworne i stylowe. Jednocześnie jego solidność sprawia, że welwet tkanina wyjątkowo nadaje się jako surowiec na zasłony, poduszki i narzuty oraz jako materiał obiciowy na kanapy.

Welwet - tkanina wykorzystywana w różnych stylizacjach

Tkanina welwet charakteryzuje się tym, że we wnętrzach delikatnie odbija światło, a różne ułożenie włosków nadaje strukturze materiału trójwymiarowości i przytulności. Dlatego chętnie jest wykorzystywana do różnych aranżacji wnętrzarskich. Dodatki i meble wykonane z tkanin welwetowych bardzo dobrze się sprawdzają nie tylko w aranżacjach klasycznych, glamour, ale równie dobrze prezentują się w bardziej swobodnych estetykach, jak styl loftowy, skandynawski czy retro. Materiał welwet stosowany jest chętnie do połączeń kontrastowych z nowoczesnymi elementami w pomieszczeniach, gdzie panuje eklektyczny sposób łączenia, kolorów, faktur i motywów. Kanapa wykonana z welwetu bardzo dobrze prezentuje się jako główny motyw wnętrza w każdej stylizacji. Im bardziej surowe wnętrze, tym większy efekt wywołuje wkomponowanie elementów wykonanych z welwetu.

Welwet - izolacja przed hałasem i temperaturami

Użyteczne właściwości welwetu to między innymi:

  • izolacja przed hałasem, struktura welwetu skutecznie wycisza pomieszczenie,

  • izolacja temperatur, grubość materiału sprawia, że w czasie chłodnych pór roku chroni przed zimnem, a latem jest skutecznym izolatorem przed promieniowaniem słonecznym,

  • nieprzepuszczanie światła, zasłony z tkaniny welwetowej skutecznie zaciemniają pomieszczenie, np. w sypialni,

  • zdolność odbijania światła, wykorzystywana do aranżacji przestrzeni, np. w salonie.

Codzienna pielęgnacja welwetu

Tkanina welwet powinna być odpowiednio pielęgnowana, ponieważ jej włoski mogą ulec degradacji i spłaszczeniu, może też wypłowieć pod wpływem słońca. Należy przestrzegać zasady, aby mebli obitych welwetem nie wystawiać od strony południowej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Na meblach pokrytych tkaninami welwetowymi, może wytworzyć się tzw. efekt wysiedzenia, aby temu zapobiec trzeba profilaktycznie i regularnie rozczesywać materiał przy pomocy miękkiej szczotki. Welwetowy mieszek może często gromadzić kurz i brud, dlatego trzeba systematycznie albo przynajmniej raz na jakiś czas odkurzać włoski końcówką od odkurzacza lub przeczesywać szczotką. Szczotkowanie tkanin welwetowych jest potrzebne, nie tylko z powodu dbania o czystość tkaniny, ale także, aby raz na jakiś czas odświeżyć i utrzymać odpowiednią fakturę runa. Jeśli welwet na obiciach mebli zostanie przypadkowo zalany, należy jak najszybciej usunąć płyn suchą szmatką i gąbką.

Tkanina welwet powinna być czyszczona w sposób, jaki producent zaleca w oznaczeniach na metce. Zazwyczaj różne elementy wykonane z weluru można prać w pralce, należy jednak używać niskich temperatur i wybierać program dla delikatnych tkanin. Po praniu materiał welwet powinien być rozwieszony w taki sposób, aby nie powstały żadne zagniecenia, ponieważ po wyschnięciu nie można już ich usunąć.