Dzianiny

Dzianiny - materiały obiciowe


Bogata oferta dzianin na rynku, oraz szereg ich zalet, sprawiają, że coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle włókienniczym. Uznaje się je za dobry materiał, a szeroki wybór kolorów i wzorów sprawia, że coraz częściej wybieramy ubrania wykonane właśnie z tego wyrobu. W poniższym artykule odpowiemy na pytania, które bardzo często słyszymy: tkanina czy dzianina oraz jakie są jej największe zalety i dlaczego warto po nią sięgać.


Dzianina- co to jest?


Dzianiny są wyrobem włókienniczym. Stając przed wyborem materiału do szycia wielu z nas zadaje sobie pytanie: czy to tkanina, czy dzianina? Tkaninę i dzianinę różni proces ich powstawania. Dzianiny są dziane, powstają z jednej lub wielu nitek przez tworzenie rządków czy kolumienek, które łączą się ze sobą w oczka. Finalnie, powstaje taka forma, którą możemy uzyskać podczas szydełkowania- są to właśnie wspomniane oczka. Tkanina natomiast, jest tkana, powstaje z dwóch układów nitek ułożonych w splot. Sama teoria może być dla wielu nie zrozumiała, dlatego przełóżmy to na praktykę. Dzianina będzie miękka, sprężysta i łatwo będzie ją rozciągnąć. Tkanina będzie sztywniejsza, luźniejsza i nie będzie dopasowywać do ciała, jak przy dzianinie. Dlatego, jeśli kupujemy swetry, t-shirty, dresowe bluzki i spodnie kupujemy dzianiny. Jeśli natomiast wybieramy pościel czy wizytową koszulę wówczas, wybieramy tkaninę.


Zalety dzianin


Ogromną zaletą dzianiny jest jej uniwersalność, gdyż materiał ten pozwala na stworzenie przeróżnych faktur i wzorów. Ponadto wyróżniają się:

miękkością
przewiewnością
dużą elastycznością i rozciągliwością
odpornością na uszkodzenia


Rodzaje dzianin


Wybór dzianin jest naprawdę bardzo szeroki. Wśród nich możemy znaleźć dzianiny gładkie, wzorzyste, ażurowe czy fakturowane. Najczęściej występują pod postacią dresu, dżerseju, lycry, interlocku, pianki, polaru czy elastycznej koronki. Powszechnie stosowany ściągacz również jest dzianiną. Rodzajów dzianin jest naprawdę bardzo dużo. Dzianiny dzielą się również ze względu na rodzaj użytego surowca do ich produkcji:

dzianina bawełniana
Wykonana z naturalnych surowców, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jest łatwa w utrzymaniu czystości. Dzianina bawełniana jest oddychająca i higroskopijna. Grubsza bawełna zapewni wysoki stopień ciepła, ta cieńsza wręcz odwrotnie. Dzianina bawełniana jest również przyjazna dla osób cierpiących na alergię, dlatego powszechnie używa się jej do produkcji odzieży, w tym bielizny.
dzianina poliestrowa
Wykonana z syntetycznych surowców, odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz silne detergenty stosowane do prania. Jest łatwa w utrzymaniu czystości, szybko schnie i łatwo się prasuje. Często jest wykorzystywana do produkcji sukienek, spódnic jak również koców czy zasłon, ze względu na to, że jest odporna na zaginanie i ścieranie.


Gdzie szukać dzianiny?


Dzianina na metry, bo w takiej formie jest najczęściej sprzedawana, jest materiałem łatwo dostępnym, gdyż cieszy się dużą popularnością. Dostępna jest w każdym sklepie pasmanteryjnym czy hurtowni tekstylnej. Mało skomplikowany proces produkcyjny, oraz duża dostępność surowca do jej produkcji sprawia, że dzianina jest tania.

Jeśli szukasz miejsca, w którym znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości dzianin, to koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na nasz sklep internetowy. Znajdziesz u nas dzianiny przyjemne w dotyku, obfitujące w różnorakie wzory oraz kolory. Nasza oferta jest nieustająco poszerzana, by móc zaoferować Państwu największy wybór dzianin oraz innych materiałów na rynku.