Tkaniny dekoracyjne

Rodzaje tkanin dekoracyjnych oraz ich charakterystyka

Tkaniny, z którymi wiele osób spotyka się na co dzień, odgrywają znaczącą rolę głównie w kwestii dekoracyjnej. W stosunku do rodzaju materiału, jego wykończenia, oraz ciekawych wzorów i kolorów, tkaniny dekoracyjne to idealny element aranżacji, który powinien znaleźć się w każdym wnętrzu. Na jakie materiały dekoracyjne warto się zdecydować, aby spełniały swoją rolę?

Czym wyróżniają się tkaniny dekoracyjne?

Do głównych zalet tkanin dekoracyjnych warto zaliczyć walory estetyczne. Dostępne tekstylia na rynku stanowią ozdobę wielu pomieszczeń za sprawą jakości wykonania oraz pięknego wyglądu. Dodatkowo spośród dostępnych materiałów należy wymienić takie, które nie tylko chronią przed słońcem i zimną podłogą, ale zatrzymują ciepło, umożliwiają komfortowy wypoczynek, a co najważniejsze tłumią hałasy.

Rodzaje tkanin dekoracyjnych

W zależności od regionu najczęściej występującymi tkaninami dekoracyjnymi są:

  • kilimy, czyli dwustronne tkaniny wełniane lub lniane, popularne zwłaszcza w sztuce ludowej. Występują w postaci motywów geometrycznych, które zdobią ściany, ale czasem również podłogi i meble. Dla wielu osób kilim to tkanina dekoracyjna krzyżówka, ponieważ znajdujące się na niej wzory przypominają krzyżowy splot. 

  • makaty, haftowane tkaniny dekoracyjne w kwiaty, które są wyszywane złotymi i srebrnymi jedwabnymi nićmi, przedstawiające także geometryczne wzory. Są ozdobą ścian, ale służą również jako ochrona dekoracyjna dla cennych mebli.

  • kobierce, w postaci dywanów, które posiadają usztywnione podłoże, służące do wykładania podłóg ze względu na trwałą konstrukcję. Najbardziej dekoracyjne kobierce są ozdobą wielu ścian.

  • patchworki, czyli jedno- lub trzywarstwowe tkaniny dekoracyjne w postaci podszewki, ocieplenia i zewnętrznej dekoracji. Patchwork można wykonać samodzielnie, łącząc rombowe albo kwadratowe elementy różnokolorowych materiałów o podobnej fakturze. Przeszywa się je w podobny sposób co kołdrę i układa na ziemi, aby dobrze izolowały i chroniły posadzki od zimna. Jednowarstwowy patchwork może być wykorzystany jako tkanina dekoracyjna na meble bądź narzuta na łóżko.
    Jakie jeszcze tkaniny dekoracyjne wykorzystywane są w wielu domach?

Obecnie najpopularniejszym materiałem dekoracyjnym spośród dostępnych na rynku są dywany. Występują w różnych wzorach i kolorach, a co najważniejsze mają różnorodną strukturę, pozwalającą na dobranie odpowiedniego fasonu do każdego wnętrza.

Oprócz dywanów praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się również wykładziny, które dzięki odpowiedniej grubości włosa doskonale sprawdzą się w pokojach dla dzieci lub w pomieszczeniach o dużej powierzchni. Tkaniny dekoracyjne na metry w postaci wykładziny to idealne rozwiązanie, zwłaszcza gdy zależy nam na dopasowaniu jej do określonej powierzchni.

Aby wnętrze nabrało dodatkowego charakteru, wiele osób decyduje się na również na tkaniny ozdobne w postaci zasłon. Jest to idealna tkanina dekoracyjna w każdym domu za sprawą wyrazistych barw, dostępnych faktur oraz doskonałego wykończenia. Bogata oferta na rynku pozwala na dopasowanie odpowiednich zasłon, które będą ponadczasową ozdobą każdego domu. Co więcej, zasłona jako tkanina ułożona w dekoracyjne fałdy sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego uroku.

Podczas wyboru odpowiedniej tkaniny dekoracyjnej warto kierować się przede wszystkim jakością, trwałością oraz estetyką. Każda dekoracyjna tkanina powinna stanowić odpowiedni element wyposażenia, który będzie współgrał ze stylem i aranżacją danego wnętrza.