Tkaniny na narzuty

Tkaniny na narzuty

Narzuta, to bardzo popularny, a zarazem praktyczny typ materiałowej dekoracji salonu czy sypialni. Nie tylko ociepla wnętrze, ale także chroni tapicerkę przed nadmierną eksploatacją. Narzuty są szczególnie polecane do domów, w których są małe dzieci lub zwierzęta. Kluczowe znaczenie ma materiał na narzuty - powinien być wytrzymały na ścieranie, a także łatwy w czyszczeniu. 

Jaki wybrać materiał na narzuty?

Wybór tkaniny narzutowej zależy w dużej mierze od tego, jaki jest styl pomieszczenia, w którym narzuta ma się znaleźć. Przykładowo, do popularnego stylu boho będą pasować narzuty włochate na metry lub tkaniny futerkowe na narzuty. Z kolei w stylu glamour lub angielskim, sprawdzą się idealnie tkaniny pikowane na narzuty. Tkaniny na narzuty dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, dlatego z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

Tkaniny na narzuty z metra pozwalają na dopasowanie ich do każdego kształtu mebla. Bez względu na to, czy potrzebny jest materiał na narzuty na narożnik, czy materiał na narzutę na kanapę, będzie ona skrojona na miarę. Dodatkowo można zdecydować się także na ten sam materiał na narzuty na fotele czy leżanki. Wówczas wnętrze będzie miało spójną koncepcję, gdzie wszystko idealnie do siebie pasuje.

Każdy materiał na narzuty, może zostać  skrojony na indywidualne potrzeby klienta. To właśnie sprawia, że tkaniny na narzuty z metra są znacznie lepiej dopasowane do potrzeb klientów, aniżeli gotowe wyroby tego typu. 

Koc jako narzuta

Tkaniny na koce i narzuty mają niekiedy bardzo zbliżoną fakturę. Dlatego szczególnie w stylizacji jesiennej lub zimowej wnętrza, warto sięgnąć po materiał na narzuty w formie koca. Dodają one przytulności, a także ciepła wnętrzu. Świetnie komponują się ze świątecznymi dekoracjami, a także filiżanką gorącego kakao. Sprawdzą się tu doskonale tkaniny futerkowe na narzuty, zwłaszcza jeżeli w domu jest kominek lub dużo świec do dekoracji. Materiał na narzuty w tym przypadku nie musi się oczywiście ograniczać do tkanin futerkowych lub narzut włochatych na metry. Jako koc - narzutę można wykorzystać także tkaniny dekoracyjne na narzuty. Będą pasowały do eleganckich salonów, np. we wspomnianym już stylu glamour. 

Modne narzuty

Obecnie cieszą się największą popularnością:

  • narzuty włochate na metry
  • tkaniny pikowane na narzuty
  • tkaniny futerkowe na narzuty
  • tkaniny dekoracyjne na narzuty

W przypadku braku pomysłu, jaką narzutę wybrać do danego salonu lub sypialni, wiele inspiracji można znaleźć w mediach społecznościowych. Wymienione rodzaje materiałów na narzuty, często pojawiają się w już gotowych aranżacjach wnętrz, co może pomóc stworzyć idealne wnętrze. Duży wybór tkanin na narzuty pozwala na dopasowanie ich do zasłon, a także innych tekstyliów w danym wnętrzu. Pozwala to z kolei uniknąć chaosu, szczególnie przy dużym zagęszczeniu tego typu dekoracji. 

Jak czyścić narzuty?

Konserwacja i czyszczenie zależą od wybranego konkretnego materiału na narzuty. Tkaniny narzutowe można w większości przypadków prać w pralce. Niemniej jednak, w przypadku części tkanin dekoracyjnych na narzuty, może okazać się, że dopuszczalne będzie tylko pranie chemiczne. To samo może dotyczyć niektórych tkanin pikowanych na narzuty. Zawsze warto zapoznać się szczegółowo z oznaczeniami na matce danego produktu. Pozwali to uniknąć uszkodzenia tkaniny na narzuty, np. poprzez ustawienie zbyt wysokiej temperatury prania lub zastosowanie niewłaściwego środka czyszczącego. Należy pamiętać, że tkaniny na narzuty z oznaczeniem pranie chemiczne, nie mogą być w żadnym wypadku prane w pralce lub ręcznie. 

Materiał na narzuty, który można prać bez problemu w pralce, to bawełna. Również szereg tkanin na narzuty z syntetycznych włókien, nie uszkodzi się podczas prania automatycznego. Zapewnia to duży komfort użytkowania, ponieważ nie ma wówczas potrzeby korzystania z usług pralni chemicznej. Należy jednak pamiętać, aby nie prać tkanin na narzuty w zbyt wysokich temperaturach, ponieważ może to doprowadzić do kurczenia się materiału. W przypadku bardzo żywych i nasyconych barw mogą one utracić pierwotną barwę w wysokich temperaturach. Dlatego warto silniejsze zabrudzenia czyścić punktowo, a dopiero po takim zabiegu całość wyprać w pralce, w optymalnej temperaturze.

Dzięki temu narzuta przez wiele lat będzie zdobiła salon lub sypialnię w niezmienionym kształcie i kolorze. Warto zatem wybrać materiał na narzuty dopasowany do preferencji klienta także pod względem czyszczenia i konserwacji.