Jak dekorować salon połączony z kuchnią?

Salon otwarty na kuchnię to popularny trend wnętrzarski, co wynika z wielu zalet zarówno praktycznych, jak i użytkowych. Jednak takie łączone przestrzenie niosą ze sobą także pewne wymogi dotyczące ich urządzania. O ile wymiar użytkowy kuchni otwartych na salon nie jest raczej dylematem, to kwestia estetyki już owszem. Dlatego wraz z dekoratorem wnętrz chcemy rozwiać Twoje wątpliwości i pomóc Ci udekorować piękną kuchnię połączoną z salonem.

Salon połączony z kuchnią – wady i zalety rozwiązania

Coraz więcej osób planując swoje przestrzenie domowe decyduje się na kuchnie otwarte na salon i jadalnię. Nic w tym dziwnego, bowiem takie rozwiązanie ma w sobie wiele zalet. Tą, którą najbardziej doceniamy jest oczywiście efekt większej przestronności i rozjaśnienia wnętrz. Zyskujemy większą przestrzeń po, której wygodniej się przemieszczać. Łatwiej jest również wyposażyć i urządzić takie łączone pomieszczenia. Kuchnie otwarte na salon sprzyjają również integracji z bliskimi i pozwalają cieszyć się towarzystwem nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków. Niemniej jednak, pojawiają się tu również pewne niedogodności. Przede wszystkim chodzi o przenikanie zapachów i hałasów dobiegających z części kuchennej do salonu. Dylematem jest także to, jak urządzić takie łączone przestrzenie, w których znajdują się strefy pełniące zupełnie różne role. Warto przeanalizować jakie wybrać meble, dekoracje i tekstylia, aby cała aranżacja była przyjemna dla oka.

dekoracje kuchnia otwarta

Dwie możliwości dekorowania kuchni otwartych

Zastanawiając się nad tym, jakie dekoracje wybrać do kuchni otwartej na salon, dobrze jest rozważyć dwie możliwości. Pierwszą jest postawienie na kontrast, czyli podkreślenie wyraźnych granic między strefą kuchenną a dzienną. Takie rozwiązanie wzornicze jest obecnie coraz rzadziej wybierane, ale oczywiście niektórym osobom z pewnością może przypaść do gustu, gdyż zyskujemy ciekawy charakter wzorniczy. Wówczas kolory zastosowane na meblach kuchennych i salonowych mogą być różne, podłogi poszczególnych stref także. Natomiast dekoracje do kuchni mogą nawiązywać do klimatu konkretnej strefy pomieszczenia. Dobrze się tu sprawdzą obrazy na ścianę prezentujące warzywa i owoce, a także inne klasyczne motywy wzornicze. Wówczas w salonie mogą się znaleźć nieco inne dekoracje. Ważne jednak, aby zadbać o spójność w zakresie formy. W przeciwnym razie całe pomieszczenie będzie prezentowało się zbyt chaotycznie.

dekoracje do salonu z kuchnią

Alternatywą dla takiego rozwiązania jest postawienie na spójność wyposażenia i dekoracyjności obu stref użytkowych. Jest to najbardziej popularne podejście w designie wnętrz łączonych, gdyż pozwala jeszcze bardziej podkreślić wrażenie większej przestronności. W takim przypadku meble i dodatki zastosowane w obu strefach są do siebie bardzo podobne formą wzorniczą, a także utrzymane są w spójnej kompozycji kolorystycznej. Kluczem do sukcesu jest staranne zatarcie granic wizualnych pomiędzy częścią kuchenną a salonem. Oznacza to, że zasłony zastosowane w części dziennej, powinny również się znaleźć w kuchni. Podobnie z pozostałymi formami dekoracyjnymi. Decydując się na wkomponowanie we wnętrza dzieł sztuki, warto zadbać o to, by zarówno w kuchni, jak i w salonie harmonizowały ze sobą. Całość takiej aranżacji pięknie dopełnią figurki dekoracyjne i dywaniki, które rozmieścimy w obu strefach.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.