Jak wykorzystać dekoracyjny potencjał tekstyliów?

Tkaniny w ostatnich latach znów nabrały szczególnego znaczenia w aranżacjach domowych. Do niedawna raczej unikaliśmy ich dekoracyjnego zastosowania we wnętrzach nowoczesnych, ale obecnie ponownie staramy się z powodzeniem wykorzystywać ich potencjał. Za pomocą tkanin oraz ogólnie pojętych tekstyliów możemy kreować, ale i modyfikować estetykę aranżacji. Jak wykorzystać tekstylia, by udekorować wnętrza?

Tekstylia we wnętrzach

Zastosowanie tkanin we wnętrzach jest wyjątkowo wszechstronne. Jednak czasem zapominamy o tym, jak duży potencjał tkwi w ich dekoracyjności. Najbardziej rzucające się w oczy to dekoracje okienne –zasłony, firany i rolety rzymskie lub zwykłe. Duże znaczenie w estetycznym odbiorze aranżacji mają też meble tapicerowane, narzuty we wzory na łóżko, ozdobne obrusy i poszewki na poduszki. Tkaniny doskonale się sprawdzają zarówno w salonie, sypialni i pokoju dziecięcym, a także w kuchni lub w pokoju gościnnym. Nie ulega wątpliwości, że tkaniny są bardzo efektowne. Za ich pomocą możemy szybko i stosunkowo tanio odświeżyć styl aranżacyjny poszczególnych wnętrz.

Potencjał tkanin dekoracyjnych w sypialni

Sypialnia ma szczególne znaczenie w każdym domu. Jest niczym enklawa spokoju i relaksacji, więc urządzając ją dbamy przede wszystkim o to, by zapewniała odpowiednie warunki do wypoczynku. Tekstylia są w tej roli niezastąpione, gdyż pozwalają zarówno uczynić wnętrze bardziej przytulnym, jak i efektownym. Bohaterem każdej sypialni jest łóżko i to właśnie je warto przystroić w ciekawy sposób, bo skupia na sobie uwagę. Wystarczy na nie narzucić piękną narzutę oraz poduszki dekoracyjne, by uzyskać piękny efekt. Podczas zmiany dekoracji łóżka z łatwością odmieniamy też wyraz aranżacji i nadajemy jej nową nutę.

Efektowne tekstylia do salonu

Salon pełni dwie ważne funkcje. Pierwszą jest rola reprezentatywna, gdyż to właśnie w nim przyjmujemy gości i spędzamy towarzysko czas. Natomiast drugim zakresem, w jakim go użytkujemy na co dzień to korzystanie ze strefy wypoczynkowej podczas relaksu, drzemek, czy też oglądania telewizji. Dlatego salon powinien być zarówno wygodny, jak i efektowny. Za pomocą tekstyliów z powodzeniem możemy zadbać o obie funkcjonalności. Istotne znaczenie ma tu między innymi dekoracja okienna. Rolety rzymskie, zasłony, czy firany w połączeniu z pięknymi donicami z kwiatami i bibelotami mogą sprawić, że całe wnętrze stanie się bardziej wyszukane i stylowe. Także meble wypoczynkowe warto odpowiednio oprawić, by zachwycały prezencją. Przydadzą się do tego celu piękne poszewki na poduszki ozdobne, koce. Dobrym pomysłem będą także dekoracje na ławy kawowe, które mogą występować w postaci stroików, bieżników, świeczników lub kwiatowych dekoracji.Udostępnij ten wpis