Jak dobrać zasłony do stylu wnętrza?

Tekstylia, a w tym także zasłony stanowią istotną część wyposażenia aranżacji. Nie bez powodu mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Tkaniny mają bowiem ogromny potencjał dekoracyjny, dzięki czemu z ich pomocą możemy kształtować ostateczny charakter wnętrz. Dobierając nowe zasłony i inne tekstylia w łatwy sposób można również przeprowadzić metamorfozę stylu aranżacji. Nie należy więc lekceważyć zasłon i umiejętnie dobrać je do danych pomieszczeń. Jak dobrać zasłony do stylu wnętrza, aby stało się jeszcze atrakcyjniejsze?

Zasłony w różnych wnętrzach

Każdy z nas urządzając swoje wnętrza oczekuje, że efekt będzie nie tylko funkcjonalny, ale i estetycznie dopracowany oraz atrakcyjny. Jeżeli pokój ma prezentować się spójnie, oprócz doboru odpowiedniej kompozycji kolorystycznej, mebli i dekoracji, nie należy zapominać o aranżacji okien. Każdy w tym zakresie ma swoje indywidualne upodobania, gdyż niektórzy lubią minimalizm i w związku z tym preferują, aby dekoracje okienne były niezbyt ozdobne i nie zasłaniały widoku. Natomiast pozostali decydują się na strojne wykończenie okien, by dominowały one aranżację w zakresie dekoracyjności. Wiele lat temu zasłony służyły przede wszystkim do dekorowania okien pałacowych. Upinano je wówczas w finezyjne kształty i fale, a cała kompozycja miała podkreślać wrażenie bogactwa i przepychu. Od tego czasu wiele się zmieniło i większość osób traktuje zasłony głównie jako elementy praktyczne, gdyż pozwalają zaciemnić pomieszczenie oraz zasłonić przed wzrokiem osób postronnych. Dziś cenimy prostsze formy tekstyliów, ale o tym czy dekoracja okna ma prezentować się minimalistycznie czy jednak bardziej szykownie zdecyduje wybór konkretnej tkaniny na zasłony oraz styl przewodni, w którym wnętrze ma zostać zaaranżowane.

zasłony na taśmie

Zasłony glamour. Jak udekorować okna, by nadać im nuty luksusu?

Styl glamour cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Stanowi bowiem bardziej nowoczesną alternatywę dla dekoracyjnego stylu klasycznego i pałacowego. Przywodzi na myśl bogactwo i prestiż, epatujące gustownym blaskiem i bogatą elegancją. Dobrze dopracowane wnętrza w stylu glamour zachwycają swoim blaskiem, luksusem i elegancko wywarzonym przepychem. Jak udekorować okno za pomocą zasłon, by pasowało do takiego stylu wnętrzarskiego? W aranżacji glamour sprawdzą się ciężkie zasłony z grubych tkanin. Polecamy przede wszystkim zasłony żakardowe oraz zasłony zaciemniające. Warto zrezygnować z zasłon na przelotkach, na korzyść zasłon szytych na taśmie marszczonej. Gdyż mają one bardziej dekoracyjny charakter i pozwalają podkreślić fakturę tkaniny. Zasłony glamour to także miękkie, miłe w dotyku tkaniny – np. zasłony velvet. Taki materiał nie tylko doda oknom szyku, ale też będzie idealnie pasował do miękkich obić mebli.

zasłony

Zasłony w stylu nowoczesnym

W nowoczesnych aranżacjach wnętrzarskich przewodzi minimalizm. Dotyczy przemyślanego układu pomieszczeń, podkreślenia funkcjonalności i zachowania prostych form oraz spójnych kompozycji kolorystycznych. W takich pomieszczeniach często stosowane są uniwersalne szarości i biele, co znacznie ułatwia dobór dodatków, gdyż można wybrać kolorowe i wzorzyste dekoracje oraz wykończenia. Jakie zasłony do takich wnętrz warto wybrać? Nowoczesny charakter wnętrza podkreślą zasłony w kolorach z palety szarości. Idealnie się tu sprawdzą jednolite zasłony w kolorze złamanej bieli, grafitu, czy zimnego granatu. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie kontrastu kolorystycznego i wybór zasłon w esencjonalnych barwach. Możliwości są duże, ale warto zadbać o to, aby zasłony i inne tekstylia wpisywały się w minimalistyczny styl i nie były zbyt bogato zdobione i ciężkie. Możesz postawić na jednokolorowe zasłony z delikatnej tkaniny i dobrać do niej kolorowe dodatki, np. poszewki na poduszki. W nowoczesnych wnętrzach sprawdzą się także zasłony panelowe, które wystarczy powiesić bezpośrednio na karniszu rurowym.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.