Na co zwrócić uwagę podczas urządzania sypialni?

Sypialnia jest szczególnie ważnym pomieszczeniem w naszych domach. To w niej mamy możliwość wypoczywać, regenerować ciało i umysł, a także się zrelaksować po długim i męczącym dniu spędzonym poza domem. Jednak, aby sypialnia spełniała te oczekiwania, jej aranżacja musi być odpowiednio rozplanowana, a jej wyposażenie wspierać komfort i wygodę pod różnymi względami. Istotne znaczenie mają również dekoracje i dobór kompozycji kolorystycznej. W tym zakresie istotne znaczenie mają nie tylko wybrane meble do sypialni. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę urządzając idealną sypialnię?

Sypialnia idealna, czyli jaka?

Pomieszczenie, w którym mamy zbierać siły na kolejny dzień musi być odpowiednio dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Jednak znaczące są również pewne czynniki i zasady, które wpłyną na podniesienie możliwości regeneracji i relaksacji podczas wypoczynku wieczorami, jak i podczas snu. Oznacza to, że nie każda aranżacja sypialniana wyposażona nawet w najlepsze meble sypialniane będzie podnosić walory wypoczynkowe. Duże znaczenie ma estetyka, a ją kształtują dekoracje oraz tekstylia (narzuta na łóżko, komplet pościeli, zasłony). Oczywiście dobór mebli jest istotny. Kluczowe jest łóżko sypialniane, gdyż to z niego korzystamy najczęściej w tym pomieszczeniu. Warto więc zadbać, aby było odpowiednio zwymiarowane do naszych potrzeb oraz posiadało wygodny zagłówek bądź panele tapicerowane na ścianę. Warto również wyposażyć sypialnię w stoliki nocne, na których będziemy odkładać podręczne rzeczy oraz optymalnie dostosować oświetlenie. Ponadto przydatna okaże się też komoda lub szafa, w których można przechowywać sypialniane akcesoria tekstylne i odzież. Niemniej jednak, odpowiednie meble nie wystarczą, aby sypialnia była idealna. Aby podnieść komfort i zapewnić sobie optymalne warunki do snu zwróć uwagę także na poniższe kwestie.

dekoracje

Materac i poduszka – klucze do zdrowego snu

W łóżku spędzamy większość czasu podczas przebywania w sypialni. Nie tylko jego rama ma znaczenie dla komfortu, ale przede wszystkim materac i dobrana do niego poduszka do spania. Warto przeanalizować swoje indywidualne oczekiwania, gabaryty ciała, a także stan zdrowia. To niezbędne elementy, które należy wziąć pod uwagę wybierając konkretny rodzaj materaca i jego stopień twardości. Producenci określają stopnie twardości materacy oznaczeniami od H1 do H4, przy czym H1 to materace miękkie, a H4 najtwardsze. Istotne znaczenie ma również dobór poduszki, aby podczas snu głowa i odcinek szyjny kręgosłupa układały się w naturalnej pozycji. Szczególnie polecane są poduszki medyczne, które posiadają właściwości rehabilitacyjne i działają prewencyjnie na stan zdrowia.

dekoracje

Sypialnia kojąca zmysły

Nie tylko meble i pozostałe elementy wyposażenia sypialni mają znaczenie dla komfortu jej użytkowania. Istotne są bowiem również dobór kompozycji kolorystycznej, dekoracyjność oraz oświetlenie. Biorąc pod uwagę, że w sypialni powinniśmy odczuwać relaks i wyciszenie, warto postawić przede wszystkim na kojące zmysły kompozycje kolorystyczne. Krzykliwe barwy i silne kontrasty na dłuższą metę męczą wzrok i rozdrażniają zmysły, co może utrudniać relaks. Oznacza to, że warto do sypialni wybrać kolory neutralne, delikatne pastele oraz kolory ziemi. Ponadto duże znaczenie mają dekoracje. Zbyt wiele dekorów, wzorów i dodatków może na nas działać przytłaczająco i rozpraszać w czasie wyciszania przed snem lub odpoczywania. Warto więc w tym wnętrzu postawić na minimalizm, który będzie dotyczył zarówno estetyki, jak i ilości elementów wyposażenia.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.