Biophilic design – na czym polega nowy trend wnętrzarski?

W świecie designu wnętrzarskiego wiele się dzieje w ostatnich latach. Stopniowo odchodzimy od monochromatycznych aranżacji urządzanych w laboratoryjnych stylach. Pojawiają się więc esencjonalne kompozycje kolorystyczne, fakturowane tkaniny, jak i bogatsza dekoracyjność. Ale największym hitem stał się powrót do natury, który przejawia się również w naszych wnętrzach. Urządzanie i dekorowanie wnętrz w zgodzie z naturą, to jeden z najciekawszych trendów, który ma coraz większą popularność. Poznajcie więc biophilic design, czyli styl zrodzony z miłości do natury.

Biophilic design – na czym polega?

Projektowanie biofilne to koncepcja, która ma swój początek w branży budowlanej. Polega na zwiększeniu świadomości ekologicznej i tworzeniu przestrzeni domowych i użytkowych, które są nie tylko inspirowane naturą, ale także silnie z nią związane. Użytkownicy domów czują się w nich niczym w otoczeniu przyrody poprzez wykorzystanie natury, natury pośredniej i motywów związanych ze światem flory i fauny. Nie tylko wykończenia mogą być wykonane z naturalnych surowców, ale i dekoracje. Natura nie pierwszy raz wkrada się do naszych wnętrz. Tym razem jednak aranżacja nie jest wyłącznie wzbogacona dodatkami typu zielone rośliny w doniczkach, ale jest jej całkowicie poświęcona. Edward O. Wilson w latach 80’ zaczął posługiwać się określeniem „biophilic”, które oznaczać ma w wolnym zamyśle miłość do natury. Twierdzi, że kontakt z naturą jest nam potrzebny do zachowania równowagi i zdrowia. Co więcej, biorąc pod uwagę że to właśnie w domu spędzamy wyjątkowo dużo swojego czasu, to w nim powinniśmy zadbać także o kontakt z naturą w różnych formach. Po wielu badaniach potwierdziło się, że bliskość natury wpływa korzystnie na zdrowie, samopoczucie i energię. Szybko więc dekoratorzy i projektanci wnętrz postanowili wprowadzić teorię w czyn. Tak właśnie zrodził się trend biophilic design, czyli projektowanie w zgodzie z naturą.

dekoracje

Biophilic design – dlaczego warto?

Projektowanie biofilne wiąże się z chęcią wpływania na zdrowie domowników poprzez tworzenie w domu kojącej zmysły atmosfery. Kontakt z naturą i jej inspiracjami ma za zadanie obniżać poziom stresu, wpływać na efektywność i koncentrację, regenerację organizmu, a także wywoływać poczucie spokoju ducha. Tak właśnie czujemy się podczas spacerów po lesie i innych form spędzania czasu w otoczeniu przyrody. Dlaczego więc nie przenieść namiastki tego efektu do swoich wnętrz? Dlatego też nie dziwi nas fakt, że trend ten coraz chętniej wprowadzany jest zarówno do przestrzeni prywatnych, jak i biurowych. Biophilic design ma różne formy i oblicza we wnętrzach. Ale wśród najpopularniejszych możemy wymienić styl skandynawski, urban jungle, wabi sabi, boho, Scandi boho, czy new nordic. Wszystkie te trendy wnętrzarskie bazują na wykorzystywaniu naturalnych surowców jak drewno, kamień, a także dekoracyjności z motywami roślinnymi. Stąd popularne są między innymi tekstylia z motywami liści tropikalnych, rattanowe fotele, czy też ozdoby wykonane z roślinnych surowców.  Dawniej, aby stworzyć taką kojącą atmosferę w domu, tworzono przeszklone oranżerie pełne roślin. Dziś wyraźny jest trend na wyodrębnianie stref ogródkowych, które możemy stworzyć praktycznie wszędzie, nawet w małym mieszkaniu w bloku.

dekoracje do salonu

Biophilic design – jak zaprosić naturę do swojego domu?

W zakresie wystroju wnętrz skupiamy się na połączeniu zieleni z drewnianymi meblami i podłogami. Unikamy sztucznych materiałów, wykończeń i nie ekologicznych rozwiązań. Wybierając tkaniny sięgamy głównie po te naturalne – len, bawełnę. Zatem zasłony, komplet pościeli, czy nawet dywaniki powinny być wykonane z tkanin o naturalnym splocie i matowym wykończeniu. Aranżując wnętrza w myśl biophilic design staramy się tak zaplanować wnęki okienne, by otworzyć się na widok zza okna. Dlatego też firany będą tu zbędne, a zasłony zawisną prosto bez podpięć czy dodatkowych ozdób. We wnętrzach projektowanych z miłości do natury nie może zabraknąć też dużej ilości żywych roślin i artykułów dekoracyjnych zdobionych roślinnymi motywami. Dekoracje powinny nawiązywać do motywów znanych nam ze świata przyrody np. poszewki na poduszki dekoracyjne z motywami flory i fauny.

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.