Czy figurki dekoracyjne wciąż są modne?

Figurki dekoracyjne to bez wątpliwości jeden z najpopularniejszych sposobów na dopełnienie estetyki poszczególnych aranżacji. Jednak do niedawna kojarzyły się one przede wszystkim z aranżacjami w stylu klasycznym, a także z wnętrzami urządzanymi w mocno dekoracyjny sposób. Dziś ranga figurek nieco się zmienia i coraz chętniej wprowadzane są przez projektantów i dekoratorów wnętrz także do nowocześnie urządzanych pomieszczeń. Jakie figurki dekoracyjne są dziś modne?

Figurki dekoracyjne w aranżacjach klasycznych

Wnętrza urządzane w myśl stylu klasycznego lub jego interpretacji są nastawione na dekoracyjne zwieńczenie. Mamy więc w nich duże pole do popisu w zakresie wykorzystania różnego rodzaju ozdób. Dekoracje w stylu klasycznym mogą być strojne, jak i minimalistyczne, ale to one stanowią efektowne wykończenie takich aranżacji. We wnętrzach w stylu angielskim mogą to być pamiątki rodzinne, stare fotografie, piękne kwiaty, a także właśnie figurki. Zazwyczaj są to ceramiczne ozdoby prezentujące ornamenty lub postacie np. aniołki lub miniaturowe popiersia. Figurki ozdobią także wnętrza w stylu prowansalskim, włoskim, kolonialnym, a także sprawdzą się w aranżacjach eklektycznych, w których nowoczesne meble łączone są z dodatkami ozdobnymi.

Dekoracje w stylu nowoczesnym

Wnętrza w stylu nowoczesnym są już bardziej wymagające w zakresie dekoracyjności w przeciwieństwie do tych urządzanych w myśl stylu klasycznego. O ile tradycyjne aranżacje mają duży potencjał dekoracyjny, który warto wykorzystać z pomocą dekorów takich jak piękne szkatułki, girlandy, czy figurki ceramiczne, to w nowoczesnych wnętrzach niezbędne jest bardziej minimalistyczne podejście. W nowoczesnych wnętrzach warto pokusić się o oszczędną dekoracyjność. Dlatego też nie powinno tu być zbyt wiele ozdób w postaci figurek, tkanin dekoracyjnych, czy też innych przedmiotów pełniących wyłącznie rolę dekoracyjną. Tutaj najlepiej sprawdzą się przedmioty użytkowe, które jednocześnie będą stanowiły ozdobę i wykończenie aranżacji. Mogą to więc być poszewki dekoracyjne na poduszki, wazony z świeżymi kwiatami, ramki na zdjęcia, a także odpowiednio dobrane obrazy na ścianę. Nowoczesne figurki dekoracyjne to metalowe, chromowane lub ceramiczne przedmioty odzwierciedlające motywy zaczerpnięte z flory i fauny lub prezentujące geometryczne formy.

Dekoracje w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością już od dobrych kilku lat i wygląda na to, że ta moda prędko nie przeminie. A wszystko to wynika z jego licznych zalet łączących walory praktyczne i użytkowe z niewymuszoną dekoracyjnością. We wnętrzach urządzonych w myśl stylu skandynawskiego wybieramy raczej proste, naturalne elementy wyposażenia, co się odnosi zarówno do mebli, jak i dekoracji. Z pewnością dekoracji nie powinno tu być zbyt wiele, a same ozdoby raczej mają być wykonane z naturalnych materiałów takich jak kamień, drewno, bawełna, len. Mile widziany jest także metal, więc można pokusić się o meble wykończone malowanym metalem lub figurki dekoracyjne z niego wykonane. Największą ozdobą są tu kwiaty dekoracyjne, do których warto wybrać naturalnie wyglądające osłonki doniczkowe np. z koszy plecionych, gliny, drewna lub metalu. Figurki dekoracyjne o skandynawskim charakterze to np. kamienne przyciski do papieru lub stopery drzwi, czy też drewniane rzeźby.

Udostępnij ten wpis